INCYDENT SAYAMA

INCYDENT SAYAMA


Sayama – miasto położone na japońskiej wyspie Honsiu, w prefekturze Saitama.  Według danych w 2016 r. liczyło sobie 152,235 mieszkańców.  To  w tamtej okolicy, na początku lat 60 XX wieku, doszło do jednej z najbardziej znanych spraw kryminalnych powojennej Japonii.

Yoshie Nakata była czwartą córką Sakuei Nakaty, rolnika z Irumagawy, niewielkiej miejscowości mieszczącej się tuż obok miasta Sayama. Yoshie była zdolną nastolatką, w marcu 1963 r. ukończyła gimnazjum , a w kwietniu rozpoczęła naukę w liceum Kawaoge w Irumagawie. Uczestniczyła tam w specjalnym programie przygotowującym młode kobiety do małżeństwa i domowych obowiązków. 1 maja 1963 r. dziewczyna świętowała swoje 16 urodziny. Rano, jak co dzień, wyszła do szkoły, wtedy rodzice widzieli ją po raz ostatni.
Sakuei, ojciec Yoshie, zaczął się martwić gdy jego córka nie wróciła ze szkoły o tej porze co zwykle. Ok. 18:50 wysłał więc swojego syna, a starszego brata dziewczyny, Kenjiego aby ten jej poszukał.  Kenji wsiadł do samochodu i przejechał parokrotnie drogę z domu do szkoły, zajechał też pod okoliczne stacje kolejowe. Nie widząc ani śladu swojej siostry wrócił do domu .  Około godziny 19:40 Kenji zauważył leżącą pod drzwiami białą kopertę.  Koperta, zarówno z przodu jak i z tyłu, zaadresowana była do ojca, Sakueia.  W środku znajdował się odręcznie napisany list zawierający następującą treść ( w skrócie) : Jeśli cenisz sobie życie swojego dziecka przynieś 200,000 yenów przed wejściem do Sanoyi, do północny następnego dnia. Sakuei zawiadomił policję.

                                                          List z żądaniem okupu

Sanoya była niewielkim, lokalnym sklepem umieszczonym wzdłuż polnej drogi. Budynek  otoczony był wieloma drzewami i krzewami, a nocą było tam niezwykle ciemno. Policja z Sayamy, współpracując z Masudą Hideo (kierownikiem lokalnego stowarzyszenia prewencji kryminalnej) przygotowała 200,00 yenów w banknotach. Tomie, starsza siostra Yoshie, zgodziła pojawić się przed sklepem, z pieniędzmi o wyznaczonej godzinie. 3 maja, 10 minut po północy, męski głos zawołał dziewczynę z pobliskich krzaków. Tomie podeszła do miejsca skąd wydobywał się głos i rozmawiała z tajemniczym mężczyzną przez mniej więcej 10 minut. Sprawca wyczuł że nie są sami, nie chciał przyjąć pieniędzy i zniknął między drzewami, uciekając 40 policjantom, którzy ustawiali na niego pułapkę.
Gdy nadszedł ranek zmobilizowano 40 policjantów i 70 strażaków, przeszukiwali pola, lasy i pagórki, całą okolicę Irumagawy. O 10:30, w świeżym grobie, przy jednej z wiejskich dróg, znaleziono zmasakrowane ciało Yoshie. Była zakopana w dziurze o wymiarach 1,66 m długości i 80 cm głębokości.  Dziewczyna miała związane ręce i nogi oraz zakryte oczy. Jej spódniczka była podniesiona, a majtki opuszczone do kolan. Po prawej stronie jej głowy znajdował się okrągły kamień o wadze 4,65 kg, a na szyi zaciśnięty był bawełniany sznurek.

                                                               Ciało Yoshie Nakaty

Policja z Saitamy szybko zorganizowała grupę śledczą liczącą 165 osób, przeznaczoną do zbadania sprawy. Wieść o morderstwie 16 latki szybko rozniosła się po całym kraju i po niedługim czasie prawie wszyscy śledzili poczynania policji.
Morderstwo Yoshie Nakaty zostało popełnione zaledwie miesiąc po uprowadzeniu z Tokio 4-letniego chłopca, Murakoshi Yosinobu, 31 marca 1963 r. winowajca uciekł z okupem opiewającym na 500,00 yenów. Opinia publiczna bardzo krytycznie zareagowała wobec nieudolności policji i wymknięcia się porywacza. Ciało chłopca znaleziono dopiero w 1965 r. w tym samym roku aresztowano też sprawcę, Obarę Tamotsu, którego skazano na śmierć i powieszono w 23 grudnia 1971 r. Wszyscy mieli na dzieję, że w przypadku nastolatki z Irumagawy mordercę uda się ująć o wiele szybciej.
Po znalezieniu zwłok dziewczyny natychmiast przeprowadzono autopsję. Wykazała, że Yoshie została uduszona, a tuż przed śmiercią odbyła „gwałtowny stosunek seksualny”. W jej pochwie znaleziono spermę oraz krew typu B. Z zawartości żołądka i jelit wynikało, że była martwa od ponad trzech godzin.
Policja próbowała prześledzić pochodzenie każdego przedmiotu znalezionego w płytkim grobie. Zbadano także odciski palców na liście z żądaniem okupu oraz ślady stóp w okolicy ujawnienia zwłok ale nic nie znaleziono. Policja wraz ze strażakami przeczesywała okolice, wypytywała lokalną ludność.
Już na samym początku śledztwa wytypowano podejrzanego, był nim Okutomi Genji. Miał krew typu B, jego charakter pisma był podobny do tego na liście, a on sam niegdyś pracował jako parobek na farmie rodziny Nakata. Policja nie zdążyła go jednak szczegółowo przesłuchać gdyż 6 maja, trzy dni po znalezieniu ciała nastolatki, Okutomi popełnił samobójstwo. Jakiś czas potem samobójstwo popełniła Tomie, starsza siostra ofiary, która uczestniczyła w nieudanej wymianie pieniędzy. Wśród okolicznej ludności zaczęły chodzić plotki że Yoshie, Tomie oraz Okutomi żyli w trójkącie, byli razem w trzyosobowym związku. Między Yoshie a Okutomim miało dojść do sprzeczki, chłopak zabił dziewczynę pozorując porwanie i zaangażował w to Tomie. Ruszony jednak wyrzutami sumienia zabił się, a jego śladem poszła starsza siostra zabitej dziewczyny.
11 maja, o godzinie 17:20, 124 metry na zachodni wschód od miejsca gdzie ujawniono zwłoki Yoshi, znaleziono łopatę, przywiązaną do chlewa należącego do Ishidy Kazuyoshi. Od tego momentu śledztwo skupiło się na osobach powiązanych z farmą świń Ishidy. Wytypowano dwudziestu paru podejrzanych, w tym 24 letniego Ishikawe Kazuo.
23 maja policja z Saitamy aresztowała Kazuo w związku z inną sprawą, dotyczącą kradzieży i użycia przemocy. Dokładnie miesiąc później, 23 czerwca, Ishikawa przyznał się do gwałtu i morderstwa Yoshie Nakaty.


                                                     Aresztowanie Ishikawy Kazuo

4 sierpnia Sąd Okręgowy w Rawawie rozpoczął proces Ishikawy, przyznał się do wszystkich stawianych mu zarzutów. Wyrok zapadł 11 marca 1965 r., młody Japończyk został skazany na śmierć. Kazuo zaczął zmieniać swoje zeznania, stwierdził że jest niewinny i złożył apelację do Sądu Najwyższego w Tokio.
5 października Liga Wyzwolenia Wsi (Buraku Liberation League BLL) na swoim dorocznym posiedzeniu podjęła uchwałę o udzieleniu wsparcia Ishikawie oraz zażądała ponownego, sprawiedliwego procesu. Zaczęło pojawiać się coraz więcej wątpliwości co do winy Kazuo. Powstała petycja o uwolnienie mężczyzny którą podpisało ponad 1,3 miliona osób. Społeczeństwo podzieliło się na dwa obozy, tych którzy wierzyli w winę Ishikawy oraz tych którzy uważali że jest on niewinny.
Czynniki przemawiające za winą Kazuo:
- Autor listu z żądaniem okupu miał bardzo specyficzne pismo, z wieloma błędami. Podobne zauważono u Kazuo, w liście który napisał do Komendanta Policji.
- Podczas przesłuchania Kazuo zeznał, że gdy zmierzał do domu Nakaty by pozostawić tam list z żądaniem minął go po drodze trójkołowy samochód. Policja znalazła kierowcę owego trójkołowca, okazało się że rzeczywiście w tamtym czasie jechał tamtą drogą.
- Kazuo nie wiedział gdzie znajduje się dom Nakaty, zapytał więc o drogę pewnego farmera. Farmer ten rozpoznał potem Ishikawe na okazaniu.
- Kazuo zeznał że gdy dostarczał list do domu Nakaty, zauważył zaparkowany niedaleko domostwa samochód. Policja odkryła, że w tamtym czasie, w pobliżu gospodarstwa Nakaty zaparkował na pewien czas samochód dostawczy.
- Ręce i nogi ofiary były związane dwoma ręcznikami, jednym pochodzącym z Tsukishima Foods Industry, drugim dystrybuowany był przez Isoko Beikokuten. Odkryto że Kazuo był jedną z nielicznych osób która miała możliwość zdobyć oba ręczniki.
- Tomie, starsza siostra ofiary, zeznała, że głos Ishikawy Kazuo to głos tajemniczego mężczyzny z krzaków.
- Początkowo Kazuo utrzymywał, że cały dzień (1 maja 1963) pracował ze swoim starszym bratem w pobliżu domu. Policja odkryła że jego alibi było kłamstwem.
Czynniki przemawiające za niewinnością Kazuo:
- Na liście nie odkryto jego odcisków palców. Do tego Ishikawa był bardzo słabo wykształcony, mimo iż umiał pisać podstawowe zwroty to specjaliści z zakresu pisma doszli do wniosku że nie byłby w stanie sam napisać treści listu z żądaniem okupu.
- Pierwsze przesłuchanie Kazuo było bardzo niejasne. Mylił miejsca, osoby, jego zeznania różniły się od stanu faktycznego.
- Nie było żadnego świadka który widział Kazuo z Yoshie
- Zeznania dotyczące przebiegu zabójstwa nie zgadzały się z wynikami autopsji (min. Ishikawa zeznał że przeciął dziewczynie skórę na głowie, nie znaleziono ani takiej rany na ofierze ani śladów krwi w płytkim grobie. Kazuo zeznał ze udusił dziewczynę ręką, w rzeczywistości ktoś zrobił to bawełnianym sznurkiem)
-Niedaleko płytkiego grobu znaleziono ślady stóp, nie pasowały one jednak do Kazuo
22 marca 1974 r. Sąd Najwyższy w Tokio odrzucił większość nowych ustaleń i zeznań świadków. 31 października zamieniono Kazuo wyrok z kary śmierci na dożywocie.
W grudniu 1994 r. Ishikawa Kazuo został warunkowo zwolniony z więzienia ale nie oczyszczono go z zarzutów. Do dziś nie wiadomo w 100% czy to on zabił Yoshie Nakate. Kazuo cały czas walczy o uniewinnienie.


                                                 Ishikawa Kazuo po wyjściu z więzienia

Tajemnicze samobójstwa osób zamieszanych w sprawę
Okutomi Genji – pierwszy podejrzany. Trzy dni po znalezieniu ciała Yoshie Nakaty połknął środek agrochemiczny i rzucił się do studni. Miał 30 lat, samobójstwo popełnił dzień przed swoim własnym ślubem. Zostawił notatkę „Wybacz mi, że pójdę pierwszy”.
Tanaka Noboru – jeden ze świadków w sprawie. Popełnił samobójstwo wbijając sobie nóż w serce w trakcie trwania policyjnego śledztwa.
Tomie Nakata – starsza siostra ofiary, uczestniczyła w nieudanym przekazaniu okupu. Popełniła samobójstwo po tym gdy zeznała w sądzie że głos porywacza z którym rozmawiała to głos Ishikawy Kazuo.
Ishida Torizo – starszy brat Ishidy Butaya, który był jednym z podejrzanych w sprawie. Popełnił samobójstwo.
Masuda Hideo – szef stowarzyszenia lokalnej prewencji kryminalnej, towarzyszył Tomie w dostarczaniu okupu, zmarł tuż po rozpoczęciu procesu w niewyjaśnionych okolicznościach
Ogawa Shogoro – znalazł zegarek na rękę należący do Yoshie, zmarł po rozpoczęciu procesu w niewyjaśnionych okolicznościach


P.S. „Mój sąsiad Totoro”


„Mój sąsiad Totoro” to japoński film animowany z 1988 r. wyprodukowany przez słynne studio Ghibli. Bajka opowiada o dwóch siostrach które w nowym miejscu zamieszkania poznają magiczne stworki Totoro i wraz z nimi przeżywają różne przygody. Jakiś czas temu powstała teoria spiskowa według której film nawiązuje do słynnego Incydentu z Sayamy. Zwolennicy tej teorii zauważają że główne bohaterki mają imiona nawiązujące do maja, miesiąca w którym doszło do morderstwa (1 maja 1963 r.). Wskazują też że w wielu miejscach w bajce pojawia się napis Sayama, dwie główne bohaterki tak naprawdę są martwe, a Totoro to Bóg śmierci. Liczba zwolenników tej teorii osiągnęła zawrotną liczbę, do tego stopnia, że studio oficjalnie wypuściło oświadczenie w którym zaprzeczyło jakoby „Mój sąsiad Totoro” miał nawiązywać do morderstwa z Sayamy.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

JUNKO FURUTA

DWIE ZBRODNIE W SASEBO

MORDERSTWA DZIECI W KOBE